3D tlač náhradných dielov

Môžeme predpokladať, že v horizonte najbližšej dekády sa úplne zmení fungovanie dnešného spôsobu údržby strojov a výmeny náhradných dielov. Technológia 3D tlače sa javí ako jedna z najefektívnejších spôsobov výroby náhradných dielov.

Spoločnosti už nielen že budú môcť rýchlo vyrobiť prototypy, ale aj prispôsobené náhradné diely. Toto má niekoľko veľkých výhod: diely budú vytlačené priamo v mieste potreby ich použitia, eliminujú sa náklady na uskladnenie a dodanie dielov a diel bude k dispozícií prakticky okamžite.

Jedným z potenciálnych problémov môže byť voľba správneho materiálu, avšak v  súčasnosti už existuje  široká ponuka kovov, plastov a keramiky na tlač. Technológia additive manufacturing je využívaná aj pri takých náročných aplikáciách ako turbíny do lietadiel, takže je vhodná prakticky do všetkých oblastí priemyslu.

Zdroj: engineering

Technológia 3D tlače otvára radu nových možností. Nie len, že je možné náhradný diel vyrobiť rýchlo a efektívne, ale pôvodný dizajn je možné zmeniť, aby ešte lepšie plnil danú funkciu. Napríklad znížiť jeho hmotnosť, zvýšiť pevnosť v kritických miestach, zmeniť materiál a podobne, a to všetko priamo na mieste.

Uveďme si krátky príklad: počas výroby dôjde k závažnému poškodeniu príruby stroja. Poškodená príruba sa naskenuje 3D skenerom, v danom mieste poškodenia sa prípadne v 3D CAD softvéri upraví a zosilní, aby sa predišlo tomuto poškodeniu aj v budúcnosti. Optickou analýzou je možné určiť aj použitý materiál a vybrať najvhodnejšiu alternatívu, ktorú nám daná 3D tlačiareň ponúka. Prírubu následne vytlačíme a v krátkom čase môže výroba pokračovať.

V budúcnosti je však pravdepodobné, že všetky použité diely už budú uložené na cloude vo virtuálnej knižnici so všetkými potrebnými parametrami pre ich okamžitú tlač. Tieto dáta by mal poskytovať výrobca strojov a my ako jeho zákazník v rámci záruky budeme mať tieto dáta k dispozícii. Jedným kliknutím tak bude možné vyrobiť náhradný diel. Dnes utópia, onedlho realita.


Zdroj: industryarena; Titulný obrázok: nocamels

[simppleboxshortcode]

  •  
  •  
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?

Chyba v texte

Nasledujúci text bude odoslaný našim redaktorom: